GSC 35th Anniversary Championship Show 20th October 2019


Judge


Nina Karlsdotter - Sweden (Impact's)



Show Results


BIS: BAKEWELL'S Foxwood Femme Nikita

RBIS: FISH'S Foxwood Femme Fatale for Dulejoes

BPIS: MENARY'S Ferncliffes Black Bluebell at Jennyfield

BVIS: PARKER'S Draxpark Bedazzling Charm

BP/SIS: WATMOUGH & ALLEN'S Lucavale Washington at Andmura



Giant Schnauzers


DCC: VEALS'S Ch. Philoma Man After Midnight

RDCC: VEAL'S Ch. Philoma Midnight Sun

BCC: BAKEWELL'S Foxwood Femme Nikita

RBCC: FISH'S Foxwood Femme Fatale for Dulejoes

BP: MENARY'S Ferncliffe's Black Bluebell at Jennyfield


Class: 1 Minor Puppy Dog (0 Entries)


Class: 2 Puppy Dog (0 Entries)


Class: 3 Junior Dog (2 Entries) Abs: 0

1st: BEGG'S Finnriesen Babtism by Fire

2nd: STAPLES Riesenheim Taio Cruz to Ruffhaus


Class: 4 Novice Dog (0 Entries)


Class: 5 Post Graduate Dog: (2 Entries)

1st: MOSS Zarina's Design Avenger for Riesenheim (Imp)

2nd: RAY'S Silver Senator Victor Valentine at Minnienoom (Imp)


Class: 6 Limit Dog: (6 Entries) Abs: 2

1sty: BROWN & TUNNICLIFFE'S Draxpark Hot Tip

2nd: WOODGATE'S Dasval Good and Ready

3rd: WATMOUGH & ALLEN'S Lucavale Washington at Andmaura

Res: BROWN & TUNNICLIFFE'S Honoring Major vd Telgthoeve (Imp)


Class: 7 Open Dog (5 Entries) Abs: 0

1st: VEAL'S CH. Philoma Midnight Sun

2nd: HOUCHIN'S CH. Philoma Pay Back Time for Barnsdale ShCM ShEX

3rd: COX'S Pushkadell Tuscan to Grovelea

Res: KIRKWOOD'S Draxpark Lots To Like

VHC: PARKER'S Spartacus Radinie at Draxpark (Imp)


Class: 8 Champion Dog (3 Entries) Abs: 0

1st: VEAL'S CH. Philoma Man After Midnight

2nd: TYSON'S CH. Tyshunde Apprentice

3rd: REEVES CH. Ousevie's Floyd Mayweather at Valter


Class: 9 Veteran Dog (0 Entries)


Class: 10 Minor Puppy Bitch: (3 Entries) Abs: 0

1st: BULLOCK'S Ouseview's Maggie May

2nd: REEVES & BULLOCK'S Ouseview Hot Legs (taf)

3rd: CHANT & TAYLOR'S Minnienoom Eye Candy Girl


Class: 11 Puppy Bitch: (2 Entries) Abs: 1

1st: MENARY'S Ferncliffe's Black Bluebell at Jennyfield


Class: 12 Junior Bitch: (4 Entries) Abs: 2

1st: PARKER'S Draxpark Check Me Out

2nd: SAUNDERS-JONES & COOK Eskaidee Play With Fire


Class: 13 Novice Bitch (0 Entries)


Class: 14 Post Graduate Bitch (4 Entries) Abs: 1

1st: HOUSLOP'S Eskaidee Firefly at Aligael ShCM

2nd: TURNER'S Dayshaun's Enchantress

3rd: RAY'S Silver Senator Summer Shadow at Minnienoom (Imp)


Class: 15 Limit Bitch: (5 Entries) Abs: 2

1st: FISH'S Foxwood Femme Fatale for Dulejoes

2nd: TRAFFORD'S Treuherz Georgia

3rd: CULLEN & GREG'S Philoma Ms Kalifornia


Class: 16 Open Bitch: (6 Entries) Abs: 2

1st: BAKEWELL'S Foxwood Femme Nikita

2nd: PARKER'S Draxpark Hotter Than Hot

3rd: FOSTER'S Eskaidee Katinka

Res: ROE & STEWART'S Echodream Athena


Class: 17 Champion Bitch (3 Entries) Abs: 1

1st: CULLEN & THOMAS CH. Philoma Lana Lang

2nd: MALCOLM'S Bel. CH. Quimadavan de Riesenhorst (Imp)


Class: 18 Veteran Bitch (2 Entries) Abs: 0

1st: PARKER'S Draxpark Bedazzling Charm

2nd: GEORGE'S Debutante vom Schloss Ehremberg mit Daserbe ShCM (Imp)


Class: 19 Thea Jeffrey's Memorial Stakes Class (7 Entries)

1st: WATMOUGH & ALLEN'S Lucavale Washington at Andmaura

2nd: TRAFFORD'S Treuherz Georgia

3rd: REEVES CH. Ousevie's Floyd Mayweather at Valter

Res: RAY'S Silver Senator Victor Valentine at Minnienoom (Imp)


Class: 20 Progeny Dog or Bitch (0 Entries)


Class: 21 Special Working (0 Entries)


Judges Critique

Photos

From Left to Right BIS: Foxwoods Femme Nikita. RBIS: Foxwoods Femme Fatale for Dulejoes BPIS: Ferncliffe’s Black Bluebell at Jennyfield BVIS: Draxpark’s Bedazzling Charm
Dog CC: Ch. Philoma Man After Midnight Dog RCC: Ch. Philoma Midnight Sun
Bitch CC: Foxwood’s Femme Nikita Bitch RCC: Foxwood’s Femme Fatale for Dulejoes
Best Pepper & Salt in Show: Lucavale Washington at Andmaura
Best Puppy In Show: Ferncliffe’s Black Bluebell at Jennyfield